Dane kontaktowe
Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York
We are available 24/ 7. Call Now. (888) 456-2790 (121) 255-53333 example@domain.comBierzmowanie
Bierzmowanie jest sakramentem, który jest dopełnieniem chrztu i w którym zostajemy obdarzeni Duchem Świętym.
Sakramenty i sakramentalia
Bierzmowanie
Już w Starym Testamencie lud Boży oczekiwał na wylanie Ducha Świętego na Mesjasza. Jezus żył w szczególnym Duchu miłości i doskonałej jedności ze swoim Ojcem w niebie. Ten Duch Jezusa był „Duchem Świętym" upragnionym przez lud Izraela. Był to też ten sam Duch, którego Jezus obiecał swoim uczniom, ten sam Duch, który 50 dni po Wielkanoc zstąpił na uczniów. I jest to ten sam Święty Duch Jezusa, który zstępuje na każdego, kto otrzymuje sakrament bierzmowania.
W naszej diecezji przygotowanie do sakramentu bierzmowania rozpoczyna się od 8. klasy szkoły podstawowej i trwa dwa lata, a zatem przyjęcie sakramentu bierzmowania może odbyć się najwcześniej w 1. klasie szkoły ponadpodstawowej.
Tak, istnieje możliwość przygotowywania się do przyjęcia sakramentu bierzmowania przez osoby spoza naszej parafii. Koniecznym jest jednak, by proboszcz parafii zamieszkania wyraził pisemną zgodę na udzielenie sakramentu poza jego parafią.
Na kurs przygotowawczy składa się udział w coniedzielnej Mszy św. o dowolnej godzinie (chyba, że zapowiedziane jest spotkanie po mszy św. o godz. 17.00 – wtedy uczestniczą w Mszy św. o godz. 17.00), systematyczna katecheza szkolna, udział w nabożeństwach okresowych (różaniec, roraty, droga krzyżowa, gorzkie żale, nabożeństwa majowe) oraz inne wymagania, sprecyzowane bliżej podczas spotkań formacyjnych.
Tak. Osoby spoza naszej parafii winny przedstawić zaświadczenie o przyjęciu sakramentu chrztu (tzw. metryka chrztu lub ad sacra). Oprócz tego potrzebne jest zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie szkolnej lub ostatnie świadectwo katechizacji. W przypadku osób starszych – świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej.
Świadek bierzmowania musi mieć ukończone 16 lat oraz być praktykującym katolikiem, który przyjął sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego: chrzest, bierzmowanie i Eucharystię. Nade wszystko powinien prowadzić życie zgodne z wiarą z katolicką. Od świadków nie wymagamy żadnych dodatkowych dokumentów. Oczywistym jest jednak, że w dniu bierzmowania są wyspowiadani i przystępują do Komunii św.
Nie. Dobrze jest natomiast, by świadkiem bierzmowania był rodzic chrzestny, czyli osoba, która od początku towarzyszy przyjmującemu sakrament na drodze rozwoju wiary i pomaga w osiągnięciu dojrzałości religijnej. Funkcję świadka może oczywiście pełnić inna osoba spełniająca ww. warunki.
Odpowiedzialnym za przygotowanie do sakramentu bierzmowania jest ks. Michał Choszcz